logo

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną

baner

4. Przegląd Filmowy „Alchemia Kina” 2015-10-27

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „Senso” serdecznie zapraszają na 4. Przegląd Filmowy „Alchemia Kina”, który odbędzie się w dniach 17-19 listopada 2015. W programie projekcje filmów: „Syn Szawła” (17.11.2015), „Życie na kredycie” (18.11.2015), „Młodość” (19.11.2015). Filmom towarzyszyć będą wystąpienia filmoznawców i krytyków filmowych: Piotra Kotowskiego, ks. prof. Marka Lisa i Wojtka Kałużyńskiego oraz dyskusja po filmie. Początek spotkań filmowych o godz. 18:30.

SYN SZAWŁA
17.11.2015, godz. 18:30 – prelekcja ks. prof. Marka Lisa

reż. László Nemes, Węgry 2015, 107 min
obsada: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn


Filmowy debiut László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

ŻYCIE NA KREDYCIE

18.11.2015, godz. 18:30 – prelekcja Piotra Kotowskiego

reż. Baldvin Z., Islandia 2014,130 min
obsada: Thorsteinn Bachmann, Hera Hilmarsdóttir, Thor Kristjánsson, Valur Freyr


Najgłośniejszy islandzki film sezonu! Trzy historie, zaplecione w misterny warkocz, opowiadane wyrywkowo, choć spójnie.. 24-letnia przedszkolanka, po godzinach – prostytutka, niedźwiedziowaty poeta z nieodłączną butelką whisky pod pachą oraz młody bankowiec z wielkimi ambicjami spotykają się na życiowym rondzie. Zrobią razem kilka kółek, w poszukiwaniu najlepszego zjazdu. Baldwin Z, jeden z wyróżniających się współczesnych twórców islandzkich, poświęcił w filmie wiele uwagi drogom prowadzącym do tego spotkania. Towarzystwo dyskretnej, nastrojowej oryginalnej ścieżki dźwiękowej znakomicie komponuje się z opowieścią o tym, co w życiu jest najważniejsze.


MŁODOŚĆ
19.11.2015, godz. 18:30 – prelekcja Wojtka Kałużyńskiego

reż. Paolo Sorrentino, Włochy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja 2015, 118 min
obsada: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano, Jane Fonda


Najnowszy film twórcy nagrodzonego Oscarem “Wielkiego piękna”. Paolo Sorrentino przedstawia olśniewającą wizualnie, pełną emocji i błyskotliwego humoru opowieść o gościach luksusowego hotelu u podnóża Alp. Wybitny kompozytor otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny, od której wszystko ją różni. Słynny reżyser szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor, znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

Bilet na 1 film: 12 zł (normalny). 10 zł (ulgowy), 9 zł (dla DKF)
Karnet na 3 filmy: 27 zł