logo

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną

baner

Przegląd filmowy „Alchemia Kina” 2014 2014-10-31

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „Senso” serdecznie zapraszają na „Alchemię Kina”. Przegląd filmowy odbędzie się w dniach 18-20 listopada 2014, godz. 18:30. W programie: projekcje filmów nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach: „Duży zeszyt”, reż. J. Szász; „Lewiatan”, reż. A. Zwiagincew; „Droga krzyżowa”, reż. D. Brüggemann oraz prelekcje filmoznawców i krytyków filmowych: Wojtka Kałużyńskiego, Piotra Kotowskiego i ks. prof. Marka Lisa.

Bilet na jeden film: 10/12 zł, karnet na trzy filmy: 27 zł.

PROGRAM:
  • - 18.11.2014, godz. 18:30 /wtorek/ Duży zeszyt | prelekcja: Wojtek Kałużyński
  • - 19.11.2014, godz. 18:30 /środa/ Lewiatan |  prelekcja: Piotr Kotowski
  • - 20.11.2014, godz. 18:30 /czwartek/ Droga krzyżowa | prelekcja: ks. prof. Marek Lis

DUŻY ZESZYT
reż. János Szász, Węgry, Niemcy, Austria, Francja 2013, 109 min.

Zwycięzca MFF w Karlowych Warach oraz węgierski kandydat do Oscara w 2014 roku. Ekranizacja bestsellerowej powieści Agoty Kristof o niezwykłej więzi braci bliźniaków jednoczących się w przetrwaniu pełnej okrucieństw wojny.II wojna światowa. Ojciec przed rozstaniem z dwoma trzynastoletnimi synami daje im zeszyt przykazując, aby zapisywali w nim codzienne doświadczenia. Chłopcy mają znaleźć schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej własne wnuki. Zamiast azylu chłopców czeka brak miłości, walka o przetrwanie i doświadczenie w pełni okrucieństw wojny. Koszmarna rzeczywistość znajduje odzwierciedlenie w rzeczowych, pozbawionych uczuć wpisach w zeszycie. Film pokazuje drastyczny obraz wojny widzianej oczami dziecka, choć nieco inny niż kino zdążyło nas przyzwyczaić. Obserwujemy proces utraty złudzeń i wymuszone, przyspieszone przejście głównych bohaterów w dorosłość.

LEWIATAN
reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2014, 140 min.

„Lewiatan to czwarty”, uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z filmów "Elena", "Powrót", "Wygnanie". To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. W filmie wykorzystano przepiękną muzykę Philipa Glassa z opery "Echnaton", która w doskonały sposób oddaje atmosferę filmu.   

DROGA KRZYŻOWA
reż. Dietrich Brüggemann, Niemcy 2014, 107 min.

Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz oraz Nagroda Jury Ekumenicznego na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Czternastoletnia Maria żyje w dwóch światach. W szkole interesuje ją to co typowe nastolatki, ale w domu jej rodzina funkcjonuje według zasad Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X i tradycyjnej interpretacji katolicyzmu. Ze wszystkiego co Maria myśli i robi ma zdawać sprawę Bogu. A ponieważ Bóg jest surowym pasterzem, dziewczyna żyje w ciągłym strachu, że popełni jakieś przewinienie. W domu władcza matka i wycofany ojciec, a poza nim – kłótnie z nauczycielami i lekarzami. Rozpaczliwie pragnąc wszystkich zadowolić Maria tkwi w centrum konfliktu. Jak ma pogodzić uczucie do chłopaka ze ślubami zachowania czystości serca? Czy Bóg zażąda ogromnej ofiary, żeby jej brat wyzdrowiał?