logo

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną

baner

Alchemia kina. 13. Zamojski Festiwal Filmowy – podsumowanie 2012-08-20

Wojciech Smarzowski, Bartosz Konopka, Rafael Lewandowski, Maciej Żak oraz Wojciech Kałużyński byli gośćmi Alchemii Kina – Zamojskiego Festiwalu Filmowego, którego 13 edycja dobiegła końca. W trakcie festiwalowego tygodnia (10-16.08.2012) zaprezentowano kilkadziesiąt filmów zgrupowanych w 6 cyklach tematycznych. Nie zabrakło pokazów przedpremierowych, dzieł polskich reżyserów oraz metafilmów, w których kino mówiło samo o sobie. Istotną częścią festiwalu była retrospektywa twórczości Wojciecha Smarzowskiego z jego osobistym udziałem.

W festiwalu wzięło udział ponad 1700 widzów. Największym zainteresowaniem cieszyły się projekcie, którym towarzyszyły spotkania z twórcami. Swobodne rozmowy na temat kina i nie tylko, prowadził z reżyserami Wojciech Kałużyński - krytyk i dziennikarz filmowy. W programie już tradycyjnie pojawiły się projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu – wzbogacone w tym roku o prezentacje fotokastów przygotowaną przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne. Wydarzeniem specjalnym Alchemii Kina był słynny balet Jezioro łabędzie w technologii 3D.

Zamojski Festiwal Filmowy „Alchemia kina” jest poświęcony temu, co w kinie alchemiczne, niezwykłe, wyjątkowe, niewytłumaczalne. Temu, jak w tajemniczy sposób utrwala się na celuloidowej taśmie obrazy, i jak później owe obrazy oddziaływają na widownię, wyzwalając emocje, wzruszenia, natchnienia, refleksje albo tylko dostarczają rozrywki pozwalając na czas seansu zanurzyć się w innym świecie i życiu innych ludzi.

Kolejna edycja Alchemii Kina już za rok. Zapraszamy!