jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną
Szerokiej publiczności jest znany z licznych ról filmowych i telewizyjnych. Jego dokonania artystyczne zostały wielokrotnie docenione i nagrodzone. Krytycy podkreślają bogactwo środków artystycznych, jakie aktor potrafi wydobyć i zastosować w kreowaniu różnych, często zupełnie kontrastowych, postaci.[foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Łukasz_Simlat]
Aktorka teatralna i filmowa, wiele lat spędziła w USA, gdzie pod nazwiskiem Margaret Sophie Stein grała w filmach Paula Mazursky’ego, Glenna Jordana, Woody'ego Allena, serialach i na Broadwayu. Z Polski wyjeżdżała jako uznana aktorka. Współpracowała m.in. z Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą. W 1999 roku powróciła do kraju, prosto na plan filmowy.
[Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Małgorzata_Zajączkowska]
Dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Absolwent filmoznawstwa (UJ). Wykładowca na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, wykładowca dziennikarstwa na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Dyrektor programowy Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury (od 2016). Kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie. Członek Rady Fundacji Kultury i Sztuki – „i Kropka”. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich. [foto: Marcin Oliva Soto]
Filmoznawca i medioznawca z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Autor m.in. „Figur Chrystusa w "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego” (2013), „Filmowych portretów pontyfikatu. Jan Paweł II w 100 odsłonach” (2007 z Adamem Garbiczem), „100 filmów biblijnych. Leksykon’ (2005), „Światowej encyklopedii filmu religijnego’ (2007, z Adamem Garbiczem), redaktor „Ukrytej religijności kina” (2002). Członek jury ekumenicznego na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Warszawa, Fribourg, Cannes, Erywań). Uczestnik jako prelegent i „filmowy rekolekcjonista” Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Dni Kino i Pojednanie w La Salette.
Animator kultury filmowej, od 1975 r. prowadzi DKF „Bariera” a od 1979 r. kino studyjne „Chatka Żaka”. Organizator wielu przeglądów i imprez filmowych. Pomysłodawca i rektor otworzonej w 2000r. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Zajmuje się publicystyką filmową i tłumaczeniem dialogów do filmów wchodzących na polskie ekrany. Od 1999r. wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF, a od 2003r. przewodniczący Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa. Członek jury na międzynarodowych festiwalach filmowych (Locarno, Karlowe Wary, Czelabińsk, Planete Doc Festival). Ekspert Sieci Kin Studyjnych.
Krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista. Publikował m.in. w "Kinie", "Filmie", "Świecie Filmu", "Nowej Fantastyce", "Machinie", "Przekroju", "Dzienniku", "Bluszczu" i "K-Magu", współpracownik TVP Kultura, ekspert Empiku. Współautor kilku książek zbiorowych o tematyce filmowej w tym "Kino Krzysztofa Kieślowskiego" pod red. Tadeusza Lubelskiego. W 2012 roku opublikował książkę o Zygmuncie Kałużyńskim "Pół życia w ciemności".
Moderator spotkań i prelekcji m.in. podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, festiwalu debiutów Młodzi i Film w Koszalinie, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Przeglądu Filmowego „Alchemia Kina” w Zamościu.
Studiował na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w 1987 r. ukończył kierunek - reżyseria telewizyjno-filmowa. Współpracował z Juliuszem Machulskim - był drugim reżyserem komedii "Pieniądze to nie wszystko". Wyreżyserował pierwszy odcinek drugiej części serialu "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście". W pełnometrażowym filmie fabularnym zadebiutował w 2004 r. "Ławeczką", adaptacją sztuki teatralnej Aleksandra Gelmana.
FILMOGRAFIAJest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Studiował również podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 2003 wygrał konkurs organizowany przez telewizję Planete, na scenariusz filmu dokumentalnego. Za film "Ballada o kozie"(2004) otrzymał wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma pięć nagród publiczności (DokumentART w Neubrandenburgu, MFFK Kraków, Era Nowe Horyzonty w Cieszynie, Prowincjonalia we Wrześni, TOFFI w Toruniu). Jego film był pokazywany w kilku telewizjach europejskich oraz kilkunastu oddziałach Planete na świecie
FILMOGRAFIA:Źródło: www.filmweb.pl
Pochodzi z polsko-francuskiej rodziny, syn artysty malarza i nauczycielki. Zdobył licencjat na wydziale studiów kinematograficznych na Sorbonie, a następnie dyplom na wydziale reżyserii francuskiej państwowej szkoły filmowej La Fémis. Nakręcił filmy dokumentalne: nagrodzoną na festiwalu Traces de Vie w Vic-Le-Comte we Francji Celę (1996), Cień na duszy (1998), Audiences (2000), W cieniu Don Giovanniego (2003). Kolejnymi filmami były Piosenka i życie (2006), Dzieci Solidarności (2006) oraz Sztuka milczenia (2008). W 2011 jego film Kret znalazł się w konkursie głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
FILMOGRAFIA:www.wikipedia.pl, www.filmpolski.pl
Reżyser i scenarzysta teatralny, filmowy i telewizyjny. Autor teledysków i reklam telewizyjnych, laureat nagród filmowych i muzycznych. Twórca osławionego „Wesela”. Urodził się 18 stycznia 1963 roku w Korczynie koło Krosna, dzieciństwo spędził w nieodległym Jedliczu. Wśród głównych zainteresowań przyszłego filmowca była fotografia, toteż Smarzowski wybrał studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Studiował także filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutował filmem„Małżowina” z udziałem Macieja Maleńczuka i Marcina Świetlickiego. Film zapewnił jego autorowi nagrodę specjalną Jury Młodych na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film w roku 1999. W tym samym roku Smarzowski został wyróżniony nagrodą przemysłu muzycznego – Fryderykiem za teledysk zespołu Myslovitz do piosenki „To nie był film”. Kolejne jego filmy: „Wesele”, „Dom zły” oraz „Róża” zdobyły wiele nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.
FILMOGRAFIA:Źródło: www.film.wp.pl, www.filmpolski.pl Foto: Artur Balana