Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną

OLGIERD ŁUKASZEWICZ

Aktor teatralny i filmowy, w latach 2002–2005 i 2011-2018 prezes Związku Artystów Scen Polskich. Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1968). Ma na swoim koncie wiele ról, będących owocem współpracy z takimi reżyserami, jak m.in. Kazimierz Kutz, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Juliusz Machulski, Jan Jakub Kolski.

ANNA RADWAN

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /1990/. Obecnie pełni funkcję wykładowcy tej uczelni, jak również występuje w Starym Teatrze w Krakowie. Ma na swoim koncie liczne występy w filmach, serialach i spektaklach teatru telewizji.

EWA BUKOWSKA

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrała wiele ról filmowych, telewizyjnych i reklamowych w kraju i za granicą. Równolegle pracuje jako scenarzystka, producentka i autorka programów telewizyjnych. Przez kilka lat pracowała w znanych studiach producenckich: „ Studio A” oraz „Prasa i Film” jako scenarzystka (m.in. „Miodowe lata”), recenzentka scenariuszowa oraz producent. W 2013 roku zadebiutowała krótkometrażowym filmem fabularnym według własnego scenariusza pt. „Powrót”.

ŁUKASZ MACIEJEWSKI

Dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Absolwent filmoznawstwa (UJ). Wykładowca na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, wykładowca dziennikarstwa na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Dyrektor programowy Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury (od 2016). Kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie. Członek Rady Fundacji Kultury i Sztuki – „i Kropka”. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich. [foto: Marcin Oliva Soto]

Ks. prof. Marek Lis

Filmoznawca i medioznawca z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Autor m.in. „Figur Chrystusa w "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego” (2013), „Filmowych portretów pontyfikatu. Jan Paweł II w 100 odsłonach” (2007 z Adamem Garbiczem), „100 filmów biblijnych. Leksykon’ (2005), „Światowej encyklopedii filmu religijnego’ (2007, z Adamem Garbiczem), redaktor „Ukrytej religijności kina” (2002). Członek jury ekumenicznego na międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. Warszawa, Fribourg, Cannes, Erywań). Uczestnik jako prelegent i „filmowy rekolekcjonista” Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Dni Kino i Pojednanie w La Salette.

Piotr Kotowski

Animator kultury filmowej, od 1975 r. prowadzi DKF „Bariera” a od 1979 r. kino studyjne „Chatka Żaka”. Organizator wielu przeglądów i imprez filmowych. Pomysłodawca i rektor otworzonej w 2000r. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Zajmuje się publicystyką filmową i tłumaczeniem dialogów do filmów wchodzących na polskie ekrany. Od 1999r. wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF, a od 2003r. przewodniczący Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa. Członek jury na międzynarodowych festiwalach filmowych (Locarno, Karlowe Wary, Czelabińsk, Planete Doc Festival). Ekspert Sieci Kin Studyjnych.

Wojtek Kałużyński

Krytyk filmowy, dziennikarz i felietonista. Publikował m.in. w "Kinie", "Filmie", "Świecie Filmu", "Nowej Fantastyce", "Machinie", "Przekroju", "Dzienniku", "Bluszczu" i "K-Magu", współpracownik TVP Kultura, ekspert Empiku. Współautor kilku książek zbiorowych o tematyce filmowej w tym "Kino Krzysztofa Kieślowskiego" pod red. Tadeusza Lubelskiego. W 2012 roku opublikował książkę o Zygmuncie Kałużyńskim "Pół życia w ciemności".

Moderator spotkań i prelekcji m.in. podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, festiwalu debiutów Młodzi i Film w Koszalinie, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Przeglądu Filmowego „Alchemia Kina” w Zamościu.

MACIEJ ŻAK

Studiował na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie w 1987 r. ukończył kierunek - reżyseria telewizyjno-filmowa. Współpracował z Juliuszem Machulskim - był drugim reżyserem komedii "Pieniądze to nie wszystko". Wyreżyserował pierwszy odcinek drugiej części serialu "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście". W pełnometrażowym filmie fabularnym zadebiutował w 2004 r. "Ławeczką", adaptacją sztuki teatralnej Aleksandra Gelmana.

FILMOGRAFIA
 • 2012 - SUPERMARKET
 • 2011 - REZYDENCJA
 • 2008 - ROZMOWY NOCĄ
 • 2004 - ŁAWECZKA
 • 2003-2005 - CZEGO SIĘ BOJĄ FACECI, CZYLI SEKS W MNIEJSZYM MIEŚCIE

BARTOSZ KONOPKA

Jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Studiował również podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W roku 2003 wygrał konkurs organizowany przez telewizję Planete, na scenariusz filmu dokumentalnego. Za film "Ballada o kozie"(2004) otrzymał wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma pięć nagród publiczności (DokumentART w Neubrandenburgu, MFFK Kraków, Era Nowe Horyzonty w Cieszynie, Prowincjonalia we Wrześni, TOFFI w Toruniu). Jego film był pokazywany w kilku telewizjach europejskich oraz kilkunastu oddziałach Planete na świecie

FILMOGRAFIA:
 • 2010 – Lęk wysokości
 • 2009 – Królik po berlińsku
 • 2006 – Trójka do wzięcia
 • 2003 – Ballada o kozie
 • 2003 – Niebo nad Europą
 • 2001 – Czubek

Źródło: www.filmweb.pl

Rafael Lewandowski

Pochodzi z polsko-francuskiej rodziny, syn artysty malarza i nauczycielki. Zdobył licencjat na wydziale studiów kinematograficznych na Sorbonie, a następnie dyplom na wydziale reżyserii francuskiej państwowej szkoły filmowej La Fémis. Nakręcił filmy dokumentalne: nagrodzoną na festiwalu Traces de Vie w Vic-Le-Comte we Francji Celę (1996), Cień na duszy (1998), Audiences (2000), W cieniu Don Giovanniego (2003). Kolejnymi filmami były Piosenka i życie (2006), Dzieci Solidarności (2006) oraz Sztuka milczenia (2008). W 2011 jego film Kret znalazł się w konkursie głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

FILMOGRAFIA:
 • 2011 - KRET
 • 2010 - BYE, BYE DUBLIN!- reżyseria, scenariusz, komentarz, zdjęcia, dźwięk
 • 2008 - SZTUKA MILCZENIA - reżyseria, scenariusz, zdjęcia
 • 2006 - PIOSENKA I ŻYCIE - reżyseria, scenariusz,
 • 2003 - W CIENIU DON GIOVANNIEGO - reżyseria, scenariusz, zdjęcia

www.wikipedia.pl, www.filmpolski.pl

Wojciech Smarzowski

Reżyser i scenarzysta teatralny, filmowy i telewizyjny. Autor teledysków i reklam telewizyjnych, laureat nagród filmowych i muzycznych. Twórca osławionego „Wesela”. Urodził się 18 stycznia 1963 roku w Korczynie koło Krosna, dzieciństwo spędził w nieodległym Jedliczu. Wśród głównych zainteresowań przyszłego filmowca była fotografia, toteż Smarzowski wybrał studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Studiował także filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadebiutował filmem„Małżowina” z udziałem Macieja Maleńczuka i Marcina Świetlickiego. Film zapewnił jego autorowi nagrodę specjalną Jury Młodych na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film w roku 1999. W tym samym roku Smarzowski został wyróżniony nagrodą przemysłu muzycznego – Fryderykiem za teledysk zespołu Myslovitz do piosenki „To nie był film”. Kolejne jego filmy: „Wesele”, „Dom zły” oraz „Róża” zdobyły wiele nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.

FILMOGRAFIA:
 • 2012 - 7 DNI - reżyseria, Scenariusz,
 • 2011 - CHOMIK - opieka artystyczna,
 • 2011 – RÓŻA - reżyseria,
 • 2009 - DOM ZŁY - reżyseria, scenariusz,
 • 2009 - LONDYŃCZYCY 2 - reżyseria,
 • 2008-2009 – BRZYDULA - reżyseria,
 • 2004 - WESELE - reżyseria, Scenariusz,
 • 2003-2012 - NA WSPÓLNEJ - reżyseria,
 • 2000 - SEZON NA LESZCZA - scenariusz,
 • 1998 - MAŁŻOWINA - reżyseria, scenariusz,
 • 1991 - SKARGA - współpraca operatorska (PWSFTviT-Łódź),

Źródło: www.film.wp.pl, www.filmpolski.pl Foto: Artur Balana