logo

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną

baner

Terapia filmowa. Po projekcji Lęku wysokości – spotkanie z Bartkiem Konopką 2012.08.12

„Lęk wysokości” to fabularny debiut nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera "Królika po berlińsku" Bartosza Konopki, który był gościem Alchemii Kina. 13. Zamojskiego Festiwalu Filmowego.

Debiutanckie dzieło Konopki oparte jest na wątkach autobiograficznych. Reżyser – portretując swojego ojca i samego siebie, opowiada rodzinną historię choroby psychicznej. Wprawką do „Lęku wysokości” był jeszcze studencki 13-minutowy film pt. „Czubek”. „Zrealizowanie „Leku wysokości” miało być terapią – jak twierdzi Konopka - zarówno dla niego samego, jak również osób, które mają podobne doświadczenia lub podobnie skomplikowaną sytuację rodzinną”.

„Lęk wysokości” to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu w Gdyni), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach psychicznych ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w "Rysie").

Główne role w filmie odegrali: Marcin Dorociński (syn) i Krzysztof Stroiński (ojciec). Początkowo Konopka planował, że rolę syna odegra debiutant. Wybór padł jednak na cenionego przez Konopkę Marcina Dorocińskiego, który w filmie – według reżysera - wewnętrznie dużo z siebie daje.

W trakcie spotkania po projekcji filmu osobiste rozmowy widzów z reżyserem skupione były wokół wątku autobiograficznego.