logo

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną

baner

Supermarket – pokaz przedpremierowy i spotkanie z reżyserem 2012.08.13

Publiczność Alchemii Kina. 13. Zamojskiego Festiwalu Filmowego mogła zobaczyć „Supermarket” - najnowszy film twórcy „Ławeczki”. Był to pokaz przedpremierowy. Film wejdzie na ekrany kin dopiero na początku 2013 roku. Gościem Alchemii Kina był Maciej Żak - reżyser „Supermarketu” i jednocześnie autor scenariusza, który zyskał bardzo dobre opinie ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Supermarket” to historia młodego chłopaka, na którego padło podejrzenie o dokonanie poważnego przestępstwa na terenie wielkoformatowego sklepu. Film zaczyna się całkiem niewinnie, jednak przedstawiona historia z każdą minutą narasta aż po tragiczny finał. Żak skonstruował niebanalny, społeczny thriller z akcją rozgrywającą się na terenie tytułowego supermarketu.

W trakcie spotkania reżyser opowiedział o kulisach powstawania „Supermarketu”. W filmie zagrał Marian Dziędziel oraz debiutujący na ekranie. Mikołaj Roznerski. Jak wspomina Żak – Dziędziel znacznie pomógł w powstaniu filmu - tworząc odpowiednią atmosferę na planie. Doświadczony aktor wcale nie oswajał debiutanta lecz wręcz przeciwnie – straszył go do samego końca. W tym sensie strach głównego bohatera w pewnej mierze jest rzeczywisty.

Film jest uniwersalny. Poza dosłowną warstwą ma również charakter metaforyczny – twórcy filmu dostrzegają zagrożenie jakie niesie rzeczywistość wielkich korporacji i jaką rolę odgrywa w nich jednostka.

Galeria

Maciej Żak podczas spotkania w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. Maciej Żak podczas spotkania w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. Maciej Żak podczas spotkania w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. Maciej Żak podczas spotkania w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.