logo

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

jest wyjątkowym miejscem na kinowej mapie Polski. Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną

baner

INAUGURACJA FESTIWALU - Jezioro łabędzie w 3D 2012.08.10

13. edycję Zamojskiego Festiwalu Filmowego zainauguruje słynny balet „Jezioro łabędzie” w 3D. Legendarny spektakl Matthew Bourne’a to najdłużej wystawiana produkcja baletowa w światowej historii tańca i kamień milowy współczesnej sztuki scenicznej. Jako odtwórcę roli głównej zobaczymy Richarda Winsora. „Jezioro łabędzie” w specjalnie przygotowanej wersji kinowej w technologii 3D już 10 sierpnia o godz. 18.30 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Jezioro łabędzie to spektakl wyjątkowy. Na podstawie pierwowzoru z muzyką Piotra Czajkowskiego stworzono inscenizację rewolucyjną, kontrowersyjną i odważną. Po raz pierwszy role łabędzi w tym balecie odegrali wyłącznie mężczyźni.

Matthew Bourne – jedyny i niepowtarzalny choreograf i reżyser, pięciokrotny laureat Olivier Award, w 2011 po raz kolejny wystawił swój sztandarowy spektakl (grany w różnych obsadach od 1995 roku!), który, zarejestrowany dziesiątkami kamer, możemy podziwiać w wersji kinowej.

To właśnie „Jezioro Łabędzie” rzuciło na kolana i publiczność, i krytyków. Akcja spektaklu Bourne'a rozgrywa się w angielskiej rodzinie królewskiej. Główny bohater Zygfryd stylizowany jest na księcia Karola, ale z charakteru przypomina raczej księżnę Dianę - jest nadwrażliwy, prawy, od pierwszych scen widzimy, że organicznie nie cierpi paparazzich, którzy w końcu doprowadzają do jego upadku.

Zamiast nad jezioro, jak w tradycyjnej wersji, trafia do miejskiego parku, gdzie spotyka pięknego łabędzia-mężczyznę, o którym zawsze skrycie marzył, i to w nim się zakochuje. Jednak nagle w jego życiu pojawia się nikczemny, piękny bohater w czarnym stroju. Uwodzi wszystkich, od królowej począwszy, a na Zygfrydzie skończywszy.

Reżyser tak zachęca do obejrzenia spektaklu w wersji 3D:

“Jestem szczęśliwy, że dzięki użyciu tej technologii możemy natychmiast wciągnąć widza w wewnętrzny świat wykreowany na scenie. Dajemy mu tym samym możliwość permanentnego bycia w centrum wydarzeń i pełnego zaangażowania w losy bohaterów. Prezentacja tego spektaklu na całym świecie w 25 rocznicę powstania mojego artystycznego projektu „New Adventures” jest dla mnie doprawdy ekscytującym przeżyciem!”

Bilety: 45 zł

Reżyseria i choreografia: Matthew Bourne
Kostiumy: Lez Brotherston
Oświetlenie: Rick Fisher
Muzyka: Piotr Czajkowski
Dyrygent: David Lloyd Jones
The New London Orchestra

Obsada:
Łabędź/Nieznajomy: Richard Winsor
Książę: Dominic North
Królowa: Nina Goldman
Dziewczyna: Madelaine Brennan
Prywatny Sekretarz: Steve Kirkham
Młody Książę: Joseph Vaughan